Kopijavimas, spausdinimas, skenavimas Vilniuje

Didelės apimties failų persiuntimas (Wetransfer)

Written by Kopicentras on . Posted in Naudingi patarimai

Didelės apimties failams persiųsti rekomenduojame naudotis “Wetransfer” tarnyba, kurios pagalba galite nemokamai persiųsti iki 2GB dydžio failus. Jeigu norite persiųsti daugiau nei vieną failą, prieš tai juos “suarchyvuokite”, Windows operacinėje sistemoje tai galite padaryti pažymėję failus ir paspaudę dešinį pelės klavišą pasirinkę meniu Send to > Compressed (zipped) folder.

  1. Savo interneto naršyklėje surinkite svetainės adresą https://www.wetransfer.com/ arba paspauskite šią nuoroda.
  2. Pasirodžius “Terms and Conditions” langui paspauskite “I agree”.
  3. Paspauskite “Add files” ir savo kompiuteryje pasirinkite siunčiamą failą.
  4. “Friends email” laukelyje įrašykite gavėjo el. pašto adresą, jeigu siunčiate mums – kopija@kopicentras.lt.
  5. “Your email” laukelyje įrašykite savo el. pašto adresą.
  6. “Message” laukelyje įrašykite papildomą informaciją, kuri matysis el. pašto pranešime. Siunčiant užsakymą mums būtinai nurodykite savo vardą, įmonės pavadinimą, telefoną bei visus reikiamus paaiškinimus ką reikėtų atlikti su gautais duomenimis.

eTransmit – būdas išsaugoti DWG, kad nepritrūktų paveiksliukų, šriftų ir kitų detalių

Written by Kopicentras on . Posted in Naudingi patarimai

Norėdami sukomplektuoti visus “Autocad” programoje braižomo brėžinio naudojamus failus, teksto šriftus, linijų stilius, išorinius įkeltus brėžinius (xRef), ar rastrinius failus naudokite automatinę “eTransmit” funkciją. Šios funkcijos pagalba sukursite ZIP tipo archyvinį failą, į kurį bus surinkti visi brėžinyje naudojami reikalingi elementai. Archyvą galėsite išsaugoti laikmenoje arba išsiusti elektroniniu paštu. Tokiu būdu sukurtame archyve niekada nepritrūks nuotraukų ir nebus iškraipomi tekstiniai šriftai. Atsispausdinę išvysite būtent tokį rezultatą kokio tikėjotės.

Visa tai padaryti nėra sunku. Tereikia atlikti šiuos veiksmus:

  1. Išsaugokite braižomą brėžinį (“Save”). Jei yra atlikti pakeitimai ir jie neišsaugoti, programa parodys pranešimą, siūlantį tai padaryti prieš pradedant eTransmit procedūrą.
  2. Pasirinkite programos meniu File -> eTransmit. Atsidarys eTransmit funkcijos gido langas:
    eTransmit-1
  3. Jei pageidaujate, galite parašyti pastabas arba kitą Jūsų manymu, aktualią informaciją archyvo gavėjui teksto rinkimo lange, apatiniame kairiajame gido lango kampe. Jei siųsite šį archyvą elektroniniu paštu šis tekstas bus matomas pašto žinutės tekste. Jei darysite ZIP arba EXE (savaime išsiarchyvuojantis failas) šis tekstas bus matomas archyvo aprašyme. Jei ši funkcija Jums neaktuali, veiksmą galite ir praleisti.
  4. Spauskite a Transmittal Setup mygtuką proceso charakteristikų nustatymui. Atsidarys nustatymų langas:
    eTransmit-2
  5. Išskleiskite nustatymų eilutę Transmittal Package, pasirinkite vieną iš pageidaujamų išsaugojimo būdų: Folder (direktorija), Self-extracting Executable (savaime išsiskleidžiantis failas), ar Zip. Patartina nenaudoti EXE (antrojo varianto) kadangi siunčiant paštu EXE failai dažnai blokuojami apsaugos programų.
  6. Išskleiskite nustatymų eilutę File Format . Čia galite pasirinkti senesnę Autocad versiją, jei yra tikimybė, kad gavėjas naudojasi senesniu Autocad nei naudotas braižant brėžinį. Jei versijos keisti nenorite palikite Keep existing drawing file formats.
  7. Skiltyje Transmittal File Folder pasirinkite vietą, kurioje pageidaujate išsaugoti sukomplektuotą brėžinio archyvą. Pagal nutylėjimą siūloma ta pati saugojimo vieta, kurioje yra Jūsų naudojamas brėžinio failas.
  8. Skiltyje Transmittal File Name įrašykite pageidaujamą kuriamo archyvo pavadinimą.
  9. Nustatymų dalyje Transmittal Options pasirinkite pageidaujamus parametrus. Rekomenduojama visada aktyvuoti Include fonts (Būkite atidūs. Ši funkcija netaikoma sisteminiams operacinės sistemos True type šriftams):
    eTransmit-3
  10. Spauskite OK pabaigti procedūrą ir išsaugoti archyvą at išsiųsti elektroninį paštą.
  11. Nusikopijuokite sukurtą archyvą į kompiuterinę laikmeną ir drąsiai eikite pas mus atsispausdinti brėžinių.

Jei nepavyksta atlikti eTransmit, bandykite išsaugoti PDF failą. Kaip tai padaryti galite rasti šiame puslapyje.

Vaizdinė instrukcija anglų kalba:

Brėžinių lankstymas

Written by Kopicentras on . Posted in Naudingi patarimai

Brėžinių kopijos lankstomos iki A4 formato pagal žemiau esančiuose paveikslėliuose pateiktas schemas. Pirmiausiai brėžinio lapas lankstomas pagal linijas, statmenas brėžinio pagrindinio įrašo lentelei, po to – pagal linijas, lygiagrečias lentelei. Brėžiniai sulankstomi taip, kad kampinė brėžinio informacinė lentelė liktų neuždengta, o visa joje esanti informacija matoma brėžinio neišlanksčius. Atkreipkite dėmesį, kad skirtingai lankstomi segami ir nesegami į aplankus brėžiniai.

Brėžinių lankstymas su parašte įrišimui

Taip lankstomi brėžiniai segami į segtuvus, segtuvėlius, įrišami spirale, ar į kietą viršelį, mušant skyles įrišimui ar fiksuojant įrišimo paraštę kitais būdais.

Brėžinių lankstymas su parašte įrišimui

Brėžinių lankstymas be paraštės įrišimui

Taip sulankstyti brėžiniai dedami į archyvavimo dėžes, įmautes ar aplankus.

Brėžinių lankstymas be paraštės įrišimui

Linijų storiai brėžiniuose

Written by Kopicentras on . Posted in Naudingi patarimai

Labai dažna nepatyrusių projektuotojų, geodezininkų, mechanikų ir kitų specialybių braižytojų klaida – braižant brėžinius naudojami netinkami linijų storiai. Linijų storis, paprastai nurodomas mm. Tokia linijų storių matavimo sistema taikoma Autocad, Corel Draw, Visio ir kitose braižymo ar darbo su grafika programose. Renkantis linijų storį pasiimkite liniuotę ir pabandykite įsivaizduoti, kaip atrodys 0,09mm storio linija. Būtent šį storį dažnai brėžiniuose naudoja nepatyrę projektuotojai, argumentuodami tuo, kad šią liniją jų naudojamas buitinis spausdintuvas spausdina gerai ir ryškiai matomą.

Brėžinių spausdinimui mes naudojame specialiai tam pritaikytą ir daug metų tobulintą, inžinerinių spausdinimo/kopijavimo sistemų gamintojų XEROX ir HP įrangą, suteikiančią galimybę išspausdinti ypač plonas linijas nuo 0,05mm, bet jos yra tokios plonos, kad praktiškai nematomos plika akimi. Buitiniai spausdintuvai ir biuro reikmėms skirti spausdinimo įrenginiai paprastai spausdina linijas ne plonesnes nei 0,2mm. Visos linijos, kurių storis plonesnis nei ploniausia spausdinama linija, spausdinamos vienodai. T.y. linijos, kurių storis mažesnis nei 0,2mm (0,18, 0,15, 0,13, 0,09, 0,05mm ir kt.) spaude bus matomos taip pat kaip ir 0,2mm. Tuo galite įsitikinti patys nusibraižę ir atsispausdinę keletą skirtingo storio linijų. Renkantis linijų storį būtina atsižvelgti į mūsų įrangos technines spausdinimo galimybes, todėl mes nerekomenduojame naudoti linijų, kurių storis mažesnis nei 0,15mm.

Rašaliniai spausdintuvai, spausdinimui naudojant ne specialų CAD popierių, paprastai spausdina gerokai storesnes linijas.

Žemiau pateikiame keletą rekomendacijų linijų storiams:

  • Pagrindinės ištisinės linijos: (Matomojo kontūro linijos, skerspjūvių ir pjūvių kontūro linijos): 0,20; 0,25; 0,35; 0,5; 0,7;
  • Plonosios ištisinės linijos: (Matmenų, iškeltinės, brūkšniavimo linijos): 0,15; 0,18; 0,25; 0,35; 0,5;
  • Brūkšninės, taškinės linijos: (Nematomo kontūro linijos, ašinės ir centrų linijos): 0,25; 0,35; 0,5.

Brėžiniai, nubraižyti tokiais linijų storiais bus lengviau įžiūrimi, visos detalės matysis ir bus gerai įskaitomos.

Besirengiantiems spausdinti planšetus ar brėžinius su spalvotu fonu, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad linijos, kurių spalvos intensyvumas mažesnis ar artimas brėžinio fonui, atspausdinus vizualiai atrodys plonesnės. Todėl tokių linijų storį reikėtų padidinti per vieną poziciją.

Prieš eidami spausdinti brėžinius pasitikrinkite linijų storius ir įsitikinkite, kad visi Jums reikalingi sluoksniai nėra užšaldyti ir spausdinimo funkcija jiems nėra išjungta. Priešingu atveju, linijas darbo erdvėje matysite, bet ant išspausdinto lapo jų nebus.

Pasitikrinkite, ar “Defpoints” sluoksnyje nėra Jums reikalingų linijų. Šis sluoksnis naudojamas tik laikinų, nespausdinamų linijų braižymui ir spausdinimo funkcijos “Defpoints” sluoksniui įjungti neįmanoma. Taip pat nepatartina naudoti “Default” linijų storio, nes kiekvienoje darbo vietoje jis gali būti nustatytas skirtingai.

Jei ruošiatės daryti PDF failą, apsispręskite kaip spausdinsite brėžinius spalvotai ar juodai baltai (“None”, “Monochrome” ar “Greyscale”), ir spausdindami į PDF pasirinkite norimą spalvingumą. “None” – jei spausdinsite spalvotai, “Monochrome” – jei juodai baltai (viena spalva), “Grayscale” – jei spausdinsite juodai baltai bet su pilkumo atspalviais. Jei padarysite spalvotą PDF ir jį norėsite atsispausdinti juodai baltai, atspausdintame brėžinyje šviesių spalvų linijos matysis blogai arba jų beveik nematysite.

DWG linijų storių testas, kurį rekomenduojame atsispausdinti prieš pradedant braižymo darbus: atsisiųsti.

Dokumento konvertavimas į PDF failą

Written by Kopicentras on . Posted in Naudingi patarimai

Greitai tobulėjant kompiuterinei technikai nesnaudžia ir programinės įrangos kūrėjai. Nuolat didėja taikomųjų programų pasiūla rinkoje ir vartotojai turi galimybę pasirinkti geriausiai jų poreikius tenkinančią ar patogiausią naudoti programą. Kadangi daugelis specializuotų programų yra komercinės, negalime jų visų turėti ir spausdinti jomis padarytus dokumentus.

Spausdiname tik populiariausia Lietuvoje naudojama programine įranga sudarytus dokumentus besibaigiančius šiais plėtiniais: DOC, DOCx, DOCm, TXT, RTF, XLS, XPS, XLSx, XLSm, PPT, PPTx, SLDx, DWG, DXF, DWF, PDF, PSD, GIF, JPEG, TIFF, PNG, BMP ir kai kuriuos kitus populiarius formatus.

Nespausdiname dokumentų su originaliais Corel Draw paketo plėtiniais. Jei ruošiatės nešti DWG failus su importuotais išoriniais failais įsitikinkite, kad į tą pačią bylą, su numatytu spausdinti brėžiniu, įrašėte visus brėžinyje naudojamus išorinius failus. Jei rengiatės spausdinti atvirus programų failus rekomenduojama kartu įsirašyti visus naudojamus šriftų (font) failus. Nerekomenduojame naudoto standartinės DWG to PDF funkcijos Autokad programiniuose paketuose, nes dažnai iškraipomi šriftų storiai, gali atsirasti problemų su lietuvybe, o patys failai bus “sunkūs” ir ilgai spausdinami. Taip padaryti pdf failai ilgiau ir lėčiau spausdinami, o neretai jų atspausdinti nepavyksta, arba atspausdinami su klaidomis: trūksta objektų, ar netaisyklingas sluoksnių persidengimas.

Jei naudojatės programomis, kuriomis sukurtų dokumentų galūnės nėra išvardintos aukščiau, ar įtariate, kad šios programos galime neturėti bei norintiems sutaupyti laiko ir pinigų, rekomenduojame spaudai paruošti PDF (kreivinius failus, jei vyrauja linijos ir nėra daug nuotraukų bei sudėtingos grafikos) arba dokumento turinį konvertuoti Į JPEG (rastrinius failus, jei vyrauja nuotraukos, plotai su perėjimais, trimačiai vaizdai) failus. Konvertuojant dokumentų į PDF atliekamos labai panašios procedūros į dokumentų spausdinimą. Todėl, jei darant PDF failą, Jūsų naudojama programa raportuoja apie proceso klaidą, išlieka tik labai nedidelė, teorinė galimybė tą dokumentą teisingai atspausdinti ant popieriaus lapo (be klaidų, t.y spaude gali trūkti objektų, neteisingai atvaizduota informacija, netinkami šriftai ar objektų stiliai, klaidinga objektų persidengimo tvarka ir kt.)

Jei naudojatės viena iš Microsoft Office paketo programų (WORD, EXEL, PowerPoint) ar MS VISIO tai padaryti labai paprasta:

  1. Išskleiskite pagrindinio meniu stulpelį ir paspauskite funkciją “Save as”.
  2. Išskleidę funkcijos “Save as” meniu spauskite mygtuką “PDF or XPS”.
    Dokumentų konvertavimas į PDF
  3. Atsidarius dokumentų konvertavimo langui aktyvuokite dokumento kokybę “Standard”.
  4. Skiltyje “Save as type” pasirinkite PDF.
  5. Nurodykite PDF dokumento išsaugojimo vietą ir spauskite mygtuką “Publish”.
  6. Sveikinu, Jūs ką tik konvertavote dokumentą į PDF formatą.

Panašiai konvertavimo į PDF procedūros atliekamos ir kitose taikomosiose programose. Pavyzdžiui:
Corel Draw: File-menu | Publish To PDF.
Adobe Photoshop: Save the artwork ir formatų meniu pasirinkite išsaugoti į PDF.

Bet jei dirbate su grafikos apdorojimo programomis rekomenduotume pasidaryti JPEG failus. Tai galima atlikti naudojant Export funkciją ir pasirenkant JPEG formatą patartina daryti 180-300dpi raiškos dokumentus.

Kiek sudėtingiau PDF pasidaryti iš Autodesk siūlomų programinių paketų, tokių kaip AutoCad ar GeoMap. Jose konvertavimas į PDF atliekamas naudojant brėžinių spausdinimo funkciją pasirenkant virtualų spausdintuvą „DWG to PDF“. Daugeliu atvejų, naudojant standartiniame pakete esančią PDF spausdinimo tvarkyklę rezultatu galite nusivilti, todėl rekomenduojame įsidiegti papildomą, kitų gamintojų virtualų PDF spausdintuvą. Tokiu būdu problema sprendžiama ir programose, neturinčiose integruotos PDF spausdinimo ar eksportavimo funkcijos.

Tokiose programose dokumentų konvertavimas į PDF taip pat atliekamas naudojantis dokumentų spausdinimo funkcijomis.

Internete gausus virtualių PDF spausdintuvų tvarkyklių, bet turėkite omenyje, kad daugelis gamintojų nemokamai siūlo tik bandomąsias versijas. Bandomosiomis tvarkyklių versijomis daromuose PDF dokumentuose dažnai įkeliamas gamintojo reklaminis tekstas. Jį galima panaikinti tik įsigyjant mokamą programos versiją.

Bet galima susirasti ir pakankamai stabiliai veikiančių nemokamų tokio tipo programų. Viena jų – mūsų išbandyta CutePDF Writer. Ją galite parsisiųsti iš programos kūrėjų puslapio: www.cutepdf.com arba paspaudę ant šios nuorodos.

Prieš pradėdami darbą:
Pasirinkite spausdinimo raišką, tiek grafiniams, tiek rastiniams vaizdams tikrai pakanka 300dpi.
Printing preferences > Advanced… > Graphic > Print quality > pasirinkite 300dpi.

Jei Jūsų brėžinys yra nestandartinio formato, gaminant PDF reikia susikurti nestandartinio lapo dydį, tai galim padaryti sekančiai:
Printing preferences > Advanced… > Paper/Output > Paper size > čia reikia pasirinkti “Post Script custom page size” ir užpildyti reikiamus laukus.

Atkreipkite dėmesį į matavimo vienetų grafą, (įsitikinkite, kad dydį nurodote mm ar cm). Toliau viską atliekate taip lyg spausdintumėte dokumentą paprastu spausdintuvu.

Jei bandote pasidaryti PDF failą ar eksportuoti dokumentą į JPEG ir jums nepavyksta skambinkite ar rašykite mums ir mes pasistengsime kaip įmanoma greičiau Jums padėti.

Arba paklauskite Google, – Jis tikrai žino …. 🙂

Brėžinių formatai

Written by Kopicentras on . Posted in Naudingi patarimai

ISO 216 – tarptautinis popieriaus formatų standartas. Sukurtas 1975 m. ankstesnysis standartas buvo vokiškas DIN 476. ISO 216 nuo senojo skiriasi suapvalintomis skaičių reikšmėmis. Standartą priėmė beveik visos šalys, išskyrus Kanadą ir JAV.

Skirstoma į: Serija A, Serija B, Serija C.

Serijos A formato A0 plotas yra lygus 1 m², o kraštinių santykis 1:√2 . Serijos B kraštinių santykis toks pats, bet pradedamas skaičiuoti nuo pločio, kuris lygus 1 metrui (B0). Serija C skirta serijos A lapų vokams. Plačiausiai žinomas šio standarto formatas – A4, naudojamas kanceliarijoje.

ISO 213 popieriaus formatų dydžiai milimetrais:

Formatas Serijos dydis milimetrais
A B C
0 841 × 1189 1000 × 1414 917 × 1297
1 594 × 841 707 × 1000 648 × 917
2 420 × 594 500 × 707 458 × 648
3 297 × 420 353 × 500 324 × 458
4 210 × 297 250 × 353 229 × 324
5 148 × 210 176 × 250 162 × 229
6 105 × 148 125 × 176 114 × 162
7 74 × 105 88 × 125 81 × 114
8 52 × 74 62 × 88 57 × 81
9 37 × 52 44 × 62 40 × 57
10 26 × 37 31 × 44 28 × 40

A0-A8 formataiB0-B8 formataiC0-C8 formatai

Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad Lietuvoje visuotinai pripažinti ir dažniausiai naudojami ISO A serijos standarto lapai. Įrengimai pritaikyti spausdinti būtent šiais dydžiais, todėl rengiant nestandartinio dydžio dokumentus reikėtų atsižvelgti į kraštinių pločius. Nestandartinio dydžio brėžinius (spausdinamus ant ruloninio popieriaus) patartina talpinti į 297, 420, 594, 841mm pločio ruloną (brėžinio rėmą brėžiant taip, kad dar liktų 7-10mm paraštės nuo kiekvienos kraštinės, įrišimo pusėje reikėtų paliekant 20mm paraštę įrišimui).

297, 420, 594, 841mm yra lapo, ant kurio bus spausdinamas brėžinys, bet ne brėžinio rėmo plotis. Nestandartinių brėžinių ilgis gali siekti 25 metrus, bet peržiūros ir eksploatavimo patogumui patartina nedaryti brėžinių, ilgesnių nei 3m. Rengiantiems planšetus reikėtų nepamiršti, kad 700mmX1000mm nėra tikslus B1 formato dydis: B1- 7mm platesnis, nors aukštis ir yra tas pats – 1000mm.

Spausdinantiems spalvotai, platesnius nei A0 dydžio lapus patartina neatitolti nuo standartinių ruloninio popieriaus pločių: 1067mm, 1370mm ir 1524mm. Įsidėmėkite, kad tokio pločio dokumentai gali būti tik spausdinami (techninių galimybių nukopijuoti dokumentus, kurių abi kraštinės didesnės nei 914mm, neturime). Kiekvieno formato lape braižomasis plotas ribojamas rėmeliu, braižomu 0,5 mm storio linija. Brėžinio paraštė, tarpas tarp lapo krašto ir rėmelio paliekami ne mažesni kaip 7 mm A2, A3 ir A4 formatų ir ne mažesni kaip 20 mm įrišimui skirtoje pusėje. Jei brėžinys bus segamas į aplanką, kairėje visų formatų pusėje paliekama 20 mm paraštė.

Brėžinių paraštės

Didinimo ar mažinimo metu reikėtų žinoti, ar reikia padidinti dokumento mastelį ar dokumento plotą. Kaip pavyzdžiui, didinant A2 lapo plotą dvigubai- gautume A1, o dvigubai didinant mastelį du kartus pailgės ir abi dokumento kraštinės, todėl iš A2 gautume A0 formato lapą, o mastelio skaitinė išraiška dvigubai sumažės. Mažinant gaunamas atitinkamas rezultatas tik į priešingą pusę.